Štěstí

Jak ho konečně prožívat naplno a celou bytostí

"Až kvůli štěstí projdeš celý svět, zjistíš, že stálo před tvými dveřmi."

Definovat štěstí se pokusil už kdekdo. Chytit ho se pokouší většina z nás. Prožívat ho naplno a celou bytostí je výsadou vyvolených. Snad proto si přejeme navzájem štěstí. To, co může být úplně prosté, jednoduché a na dosah ruky, ale přesto po tom můžeme celý život marně toužit...

"Koutky nahoru k úsměvu dokáže zvednout každý, ale štěstí v očích, to, co z vás skutečně vyzařuje, nezfalšujete ničím. Jsem skutečně šťastná žena. Ale ne pořád. Přicházejí v životě horší chvíle, stačí nemoc, únava, neúspěch, a pocit štěstí vás opustí. Není to tedy trvale udržitelný stav. To, na čem jsem se naučila pracovat a opravdu na tom denně makám, je stav spokojenosti. Umím být spokojená s tím, čeho dosáhnu. Od spokojenosti ke štěstí je to pak jen krůček. Umím si štěstí přivolat, prožít, vychutnat. Umím prožitky štěstí trénovat, ,rámovat' jako obrazy, znovu se k nim vrátit. Naše tělo si pamatuje přes emoce. Vždyť i vy se dokážete ve vzpomínkách vrátit do okamžiku, kdy jste byla opravdu šťastná. Vybavíte si zvuky, chutě, vůně té situace..."

"Souhlasím s výrokem, že každý je svého štěstí strůjce. Naučila jsem se myslet pozitivně. Snažím se, aby každé mé rozhodnutí obsahovalo pocit radosti nebo úlevy.

Říká se, že nejvíce šťastné dokážou být děti a že dětství je nejšťastnější období lidského života vůbec. S přibývajícími lety, zodpovědností, pracovními i společenskými nároky prý štěstí ubývá. Leč ani nástup nemocí a definitivně neodvratitelného stáří nemusí být překážkou ke štěstí, dokážeme-li na něm pracovat. A štěstí se zdaleka nemusí týkat pouze stáří.