Škola života

"Všichni jsme celoživotní studenti - školy života."

I já si tou školou procházím a učím se. Zdá se, že mám pomalé tempo a na některé věci přicházím později, dá se říct, ve zralém věku :-)

"Ale někdy lepší někdy, než vůbec." Hodně mi pomohly tyto stránky, ze kterých je použitý i níže uvedený text ...

Nejvíce mě život naučil o přátelství. Rozeznávat jeho různé stupně. Třeba dobré přátele - ty, kterým vyprávím své nejdůležitější příběhy - od nejlepších - těch, kteří ony nejdůležitější příběhy s námi žijí.

Naučil mě chápat, že existují lidé, kteří poznají to nejlepší ze mě, a přesto odejdou; stejně jako že existují lidé, kteří poznají to nejhorší ze mě, a přesto zůstanou.

Naučil mě vážit si těchto opravdových přátel, kteří spatří první slzu, zachytí druhou a zastaví třetí; kteří jsou jako zrcadla a stíny - zrcadla totiž nikdy nelžou a stíny nás nikdy neopouštějí.

"Přítel, který rozumí Tvým slzám, je mnohem cennější, než přátelé, kteří znají jen Tvůj úsměv. Stačí poslechnout své srdce."

Těch zásad je spousta. Třeba pomohou, ve Vaší situaci, ať je jakákoli, i Vám...

 1. Život ještě nevytvořil zámek, ke kterému by současně neposkytl klíč. Život Ti tedy nikdy nepředkládá problémy, které by neměly řešení. Důvěřuj životu.
 2. Jediné, co je silnější než strach, je víra v sebe.
 3. Tak jako Ty se nevyrovnáš nikomu na světě, nikdo na světě se nevyrovná Tobě. Čti tuto informaci ze správného úhlu: Každý jsme jiný, a v tom je naše supersíla.
 4. Chceš-li opravdu změnit svůj život, musíš nejprve změnit své myšlení. Žádný problém nejde vyřešit za použití těch samých myšlenek, které ho vytvořily.
 5. Používej mozek efektivně. Nepřemýšlej nad věcmi příliš. Jinak Tvůj mozek vymyslí problém, který předtím neexistoval, domněnku, která nemá s fakty nic společného, ale Ty jí budeš věřit.
 6. Pamatuj, že příliš dlouhé přemýšlení o tom, jak něco udělat, vede často k tomu, že neuděláš vůbec nic.
 7. Pokud sám sebe dokážeš ovlivnit, nikdy nedůvěřuj tak moc, nikdy nemiluj tak moc, nikdy neočekávej tak moc. Protože to "tak moc" potom také bolí tak moc.
 8. Žádný úspěch se nenarodí náhodou. Tím, co je na začátku, je vždy naše volba. A pamatuj, že na začátku každého velkého úspěchu bylo naivní rozhodnutí zkusit malou hloupost.
 9. Když je pro Tebe něco důležité, začni s tím, to je klíč. Nečekej na perfektní podmínky. Už to, že začneš, učiní jakékoli podmínky perfektními.
 10. Týden má 7 dní, rok 12 měsíců a žádný z nich se nejmenuje Někdy.
 11. Zkoušej. A neustávej. Doběhnout poslední je vždycky lepší než závod nedokončit.
 12. Nikdy neříkej: Zítra bude lepší den. Protože zítra můžeš zjistit, že lepší den byl včera.
 13. Snaž se dnes udělat cokoli, za co si zítra poděkuješ.
 14. Druhým klíčem je pravidelnost. Cokoli je pro Tebe důležité, dělej pravidelně. Na tom, co děláš každý den, záleží mnohem víc než na tom, co uděláš jednou za čas. Protože to, co děláš každý den, Tě každý den formuje a naplňuje.
 15. Nelamentuj, když zjistíš, že jsi došel na slepý konec. Jít po správné cestě je v životě stejně hodnotné jako přestat jít po té špatné.
 16. Kdykoli chceš něco zvládnout, vždycky najdeš způsob. Kdykoli nechceš něco zvládnout, vždycky najdeš důvod.
 17. Važ si dennodenně lidí, které máš kolem sebe. Nemysli si, že tu budou pořád. Jednou zjistíš, že když Ti umře rodič, jako bys ztratil minulost. A když Ti umře dítě, jako bys ztratil budoucnost. Ale to všechno jsou jen pocity, nikdy ne fakta.
 18. Nikdy se nesnaž zapomenout svou minulost. Formuje Tvá rozhodnutí v přítomnosti. Buď za minulost vděčný. Ať byla špatná, nebo dobrá, byla Ti užitečná.
 19. Akceptuj minulost, ale nepitvej se v ní. Při neustálém ohlížení dozadu se velice špatně jde dopředu.
 20. Nikdy ničeho nelituj. Zkusit něco a pokazit to je užitečnější než nezkusit vůbec nic. I prohra je totiž zkušenost.
 21. Nikdy své chyby nevláčej životem jako balvany v ruksaku na zádech. Zbytečně Tě budou zatěžovat. Sval je pod své nohy, vystup na ně a užij si ten nadhled. Máš ho vždycky jen díky chybám a ponaučení z nich.
 22. Nejhloupější chyby Ti dávají nejmoudřejší lekce. S každou chybou jsi blíže cíli. Neúspěch není opakem úspěchu, je to součást cesty k úspěchu.
 23. Jedinou skutečnou chybou v životě, která nás vzdaluje od cíle, je rozhodnutí neudělat nic z úsměvné obavy, abychom snad nedejbože neudělali chybu.
 24. Pamatuj, že nezáleží na tom, kolik chyb uděláš nebo jak pomalu postupuješ. Vždycky jsi rychlejší než ten, kdo nedělá vůbec nic.
 25. Važ si chyb a zacházej s nimi moudře. Všechny chyby by Tě vždycky měly motivovat k vlastní nápravě, nikdy ne k vlastní popravě.
 26. Kdykoli zjistíš, že jsi šel chybným směrem, vyhráváš.
 27. Nikdy se příliš dlouho neohlížej za dveřmi, které se k Tvému neštěstí zavírají. Mohl bys totiž přehlédnout jiné dveře, které se před Tebou k Tvému štěstí otevírají.
 28. Každý růst začíná tam, kde končí Tvá lenost a pohodlí.
 29. Svůj růst poznáš snadno: Co roste, to bolí.
 30. Kdykoli začneš být dostatečně kreativní a inovativní, měli by se Ti všichni smát. To je vždycky dobré znamení, že jsi před nimi.
 31. Závist si musíš zasloužit.
 32. Nedopusť, aby Tvé katastrofické představy toho, co všechno špatné by se mohlo přihodit, způsobily, že se nakonec nepřihodí vůbec nic.
 33. Nikdy se neptej slepic, jestli je možné létat.
 34. Abys v životě mohl vzlétnout, musíš odhodit zátěže, které Tě stahují dolů.
 35. Nikdy neovlivníš všechno, co se Ti může přihodit; vždycky ale můžeš ovlivnit to, jak přistoupíš k tomu, co se Ti přihodí.
 36. Přestaň se starat o všechno, co nemůžeš ovlivnit. Získáš tím spoustu času a prostoru na všechno, co ovlivnit dokážeš.
 37. Když si okolí myslí, že nejsi dost dobrý, dokaž mu opak.
 38. Když si sám myslíš, že nejsi dost dobrý, schválně, prověř to. Možná sám sebe velmi překvapíš.
 39. Jakmile se přestaneš honit za nedůležitými věcmi, dovolíš důležitým věcem, aby Tě konečně dohonily.
 40. Lidé všeobecně nenaplňují svůj potenciál. Raději než to, čeho jsou schopni, dělají pouze to, k čemu jsou ochotni.
 41. Vypusť z hlavy, jestli někdo dokáže úplně totéž lépe než Ty. Nikdo kolem Tebe není Tvůj úhlavní soupeř. Jestli chceš svého úhlavního soupeře vidět, podívej se do zrcadla. Vždycky mysli na to, abys překonal svůj rekord. Úspěch je výsledkem dlouhodobého boje mezi Tebou a - Tebou.
 42. Poučuj se z minulosti, ale žij přítomností a buduj budoucnost. Budeš-li se příliš kochat tím, co jsi dokázal včera, moc toho dnes neuděláš. A čím se potom budeš kochat zítra?
 43. Nikdy neříkej, že čas všechno změní. Není to pravda. Jenom činy něco změní. Nečinnost nechá věci tam, kde byly.
 44. Čas nezmění ani Tvou bolest. Jen Tě naučí s bolestí žít.
 45. V každé bolesti, každé porážce, každém problému je ukrytý poklad. Tvým jediným úkolem je tu ošklivě vypadající truhlu otevřít a pochopit ho.
 46. Život je maraton a vítězem maratonského běhu nikdy není ten nejsilnější nebo nejrychlejší, ale pouze ten nejvytrvalejší.
 47. Nelituj svých pádů. Kdo spadl a vstal, je vždycky silnější, moudřejší a připravenější než ten, kdo nikdy nespadl.
 48. Uč se vidět věci ze správného úhlu. Jediný rozdíl mezi překážkou a výzvou je úhel Tvého pohledu.
 49. Nikdy se neptej: "Proč zrovna já?" Vždycky se ptej: "Proč ne zrovna já?" Když jde o něco opravdu důležitého, snaž se být zkrátka tak pozitivní, abys nepochyboval, tak optimistický, aby ses nebál, a tak odhodlaný, abys to nikdy nevzdal.
 50. Nevadí, že zakopneš. Nevadí, že odevšad uslyšíš, že už to nikdy nedokážeš. Ztiš se, uslyšíš ještě jeden hlas. Bude říkat: "NE, ještě není hotovo. Vstaň!" Seznamte se. Je to hlas Tvé budoucnosti.

Lidská duše potřebuje čas, zastavení a kousek pohody na to, aby si plně vychutnala, co zažívá a co má. Prostě jí musíte dát šanci, aby si svou radost v klidu prožila.