Sebeláska

"Sebeláska není sobectví. Je to péče a přijetí sebe."

Mít se ráda znamená být spokojenější a cítit se dobře

Sebeláska je někdy mylně vnímána jako sobectví. Ve skutečnosti je to péče a přijetí sebe, a to proto, abychom mohli dávat zdravou péči a přijetí i druhým. Nejde o zahledění do sebe a nevnímání druhých. Je to oboustranné. Abych mohla dávat druhým, musím nejdříve sobě, abych měla sílu, energii, a hlavně chuť do života.

Když nepěstuji sebelásku, nemám pro sebe pochopení, hezkého slova, nemám na sebe ani minutu, neustále plním očekávání druhých, tak pro okolní svět možná vypadám jako dokonalá, ale můj vnitřní svět je možná plný smutku, vyčerpání, nenaplnění, umělých her. Pod tímto tlakem žít je náročné a dlouhodobě neudržitelné. Žena nebo i muž se může dostat do stavu úplné vnitřní prázdnoty. Člověk má vše a vlastně nic.

Změna je proces

Dá se sebeláska naučit? Začít můžete v každé nové vteřině a pomalými krůčky. Dobré je vyvarovat se extrémům. Změna je proces. Lehké to není, ale možné ano. Když vydržíte, sklidíte něco, co vám promění život. Až si samozřejmě vše sedne, kam má. Radujte se z každého malého krůčku. A pokud je pro vás cesta k sebelásce příliš náročná, můžete si vyhledat průvodce, psychologa nebo kouče, člověka, který vás na cestě proměn může motivovat a podporovat. Nikdo tu práci za vás neudělá.

Na sebelásce je nutné neustále pracovat. Neměli bychom zapomínat sami na sebe. Ano, je to možná otřepaná fráze, ale je to tak. Věnovat se sobě v maličkostech je investice, která se mnohonásobně vrátí. Doporučuji učit se to v každodennosti a drobnostech, aby to bylo zcela přirozené. Pro začátek je třeba o tom více přemýšlet. Zkuste se mít rádi za všechno, co uděláte. Pochválit se za to. Sebeláska je proces, zamilovat se do sebe není tak snadné, jak se může zdát. Je to o vytrvalosti, malých radostech. Najít si čas pro sebe a dělat věci, které nás baví. Přijímat chyby a učit se, posouvat se, brát život takový, jaký je.

Vyvarujte se toxickým lidem

O sebelásku můžete přijít, pokud žijete s někým, od koho se nedočkáte hezkého slova a zahrnuje vás pouze kritikou a zesměšňováním. Soužití a obklopování se "toxickými lidmi", vám může sebevědomí silně narušit. Proto je důležité starat se o zdravé vztahy, umět říci ne a obklopovat se lidmi, se kterými je vám dobře.