Samota není strašák

Už slovo samota zní pro mnoho lidí depresivně. Ve skutečnosti ale na samotě nemusí být nic špatného. Samota zvyšuje naši efektivitu a rozvíjí kreativitu. Dobře využitá samota tak dokáže pomoci osobnostnímu růstu a rozvoji. Jen se musí dávkovat správným způsobem.

Lidé se samoty leckdy až panicky obávají. Přitom pokud se na samotu začnou dívat pragmaticky a tedy pozitivně, zjistí, že i lidé bez partnera mají velkou šanci být v životě úspěšní, mnohdy s větším předpokladem než lidé sezdaní.

Tito lidé  umí objektivně zhodnotit své možnosti, najít si odpovídající pracovní pozici, která je uspokojuje a po osobnostní stránce růst. Jejich výhodou je, že dokážou i velmi dobře využít volného času. Navíc jsou velmi pozitivní i co se týče budoucnosti a rozhodně je neopouští víra, že na ně stále někde čeká ten pravý či pravá.

Je tedy na každém, jak se k dané situaci postaví.

Učte se "efektivní" samotě

Abychom mohli samotu využít maximálně ve vlastní prospěch, měli bychom si na pocit, že jsme zodpovědní jen sami za sebe, nejprve zvyknout.

Lidé neradi někam chodí sami, za svůj stav se stydí. Často mají problém jít sami do kina nebo na oběd, protože je to trapné, někteří dokonce volné chvíle o víkendu raději prospí! Přitom základ je si samotu užít.

Dobrým startem je třeba pobyt v přírodě, vyrazit si na výlet do lesa, do hor ... Právě tam, v lůně přírody, jsme nuceni přemýšlet nad sebou, nad svým životem.

K sobě se lidé nejčastěji dostávají přes bolestné vzpomínky. Samozřejmě i přes ty radostné, leckdy je k tomu ale nutné probádat minulé vztahy a rodinné zázemí. Někdy je třeba pomoc psychologa, někdy to lidé zvládnou sami, ale faktem zůstává, že na konci takové zkušenosti se skrývá svoboda a pocit, že se dobře známe a víme, co nám v životě dělá radost a čemu se chceme vyhnout.