Přítomnost

Naše mysl je těkavá a ráda se zabývá tím, co bylo a tím, co bude. Kde je ale přítomný okamžik? Prchá nám mezi prsty a nějak na něj zapomínáme.


V průběhu dne skoro polovinu času myslíme na něco jiného, než co právě děláme. Přitom ve skutečnosti nemáme nic, než právě přítomný okamžik. Minulost už proběhla, nic s ní neuděláme a do budoucnosti nevidíme.

Ukotvení v přítomnosti zní sice jednoduše, ale pro mnohé z nás je to docela fuška. Přitom je to nezbytné pro náš spokojený život a soustředění. Díky skutečnému vnímání přítomné chvíle je člověk schopen lépe zvládat náročné situace a cítit se spokojeněji.

Pokud se naučíte vnímat a přijímat přítomnou chvíli a vše, co se v ní odehrává, získáte spousty benefitů. Patří mezi ně lepší komunikace s okolím, vnitřní klid a pohoda, životní spokojenost, pochopení a lepší zvládání složitých situací.

Také si budete lépe pamatovat, soustředit se a budete odolnější proti stresu.


Jak na to?

Nedělejte hodně věcí najednou

Není to důkaz vašich schopností, když jednou rukou vyřizujete maily, druhou mícháte polévku a do toho telefonujete s prací. Možná máte pocit, kolik toho stihnete, ale jak dlouho takto vydržíte fungovat? Pokuste se dělat v jeden okamžik jen jednu věc a věnovat ji plnou pozornost. Uleví se vám a ještě vše uděláte lépe.

Dělejte si plán

Ano, to budete myslet na budoucnost, ale pomůže vám to s přítomným okamžikem. Nebudete těkat a stíhat páté přes deváté. Všechno má svůj čas. I oběd, u kterého si vychutnejte jídlo. Plán se může týkat vašeho dne i celého týdne. Hleďte, ať je dosažitelný, realistický a také flexibilní.

Všímejte si všeho

Cokoliv děláte, dělejte vědomě. Je to výborné meditační cvičení pro vaši mysl. Na procházce vnímejte přírodu, při čištění zubů se soustřeďte na chrup, a když pracujete na zahradě, vnímejte své ruce a kontakt s hlínou. Nemusíte se soustředit na úplně vše, to by vám také štěstí nepřineslo, ale zkuste nežít na "autopilota" a vnímat okamžiky, které stojí za pozornost.

Čekání je vaše plus

Všichni neradi čekáme. Podupáváme ve frontách, nadáváme na semaforech, jsme nervozní, když se někde zasekneme a musíme čekat. Zkuste tento čas vnímat jako dárek pro vás. Ve chvíli, kdy na něco čekáme, můžeme místo nervozity zklidnit mysl a udělat si třeba krátkou meditaci.

Začnete den jinak

Vylétnete z postele a jdete automaticky do sprchy. Ráno co ráno. Zkuste něco nového. Třeba si nařídit budík o deset minut dříve a tento čas jen ležet a dýchat. Vnímat pouze své tělo, jeho pocity, myšlenky. Nestresovat se, jen pozorovat, co se děje. Na co se těšíte, co vás čeká, jak se cítíte. U toho dýchejte a s každým nádechem přijměte novou energii a s každým výdechem z vás odejde trocha únavy.

Nehodnoťte

Pořád dáváme všemu nějaká hodnocení a nálepky. Srovnáváme sami sebe s okolím. To vše je stresující a odvádí nás to od plného prožívání života. Zkuste pečlivě sledovat své myšlenky a pocity, aniž byste je hodnotili, zda jsou dobré či špatné.

Cvičte a meditujte

To se řekne, myslíte si... Ale je pouze vaše rozhodnutí, kolik svého času a energie můžete věnovat svému tělu a mysli. Nebo snad máte něco cennějšího? Zkuste si najít čas na jógu a soustředit se na svůj dech. Pokud chodíte běhat, vnímejte dýchání a své vnitřní pocity, meditovat se dá i při běhu. Soustřeďte se na vnímání těla, jak dochází k uvolnění svalů, co při pohybu zažíváte a radujte se z toho.