Potraviny, které krmí mozek

Když chcete prospět žlučníku, omezíte kořeněné a mastné jídlo. Když chcete prospět střevům, dopřejete si vlákninu a kysané zelí nebo jogurt. Existuje ale něco, co byste měli jíst, aby byl co nejdéle v kondici váš mozek?

Odpověď na to, zda se lze projíst k tomu, aby vám to pálilo do vysokého věku, aby vám fungovala paměť a mozek byl v kondici, zní ano. Jen je potřeba vědět, jak na to.

Kyselina listová a mateřské mléko

O správně fungující mozek se mohou postarat svým dětem už nastávající maminky tím, že budou jíst dostatečné množství kyseliny listové v těhotenství a posléze své dítě kojit (v mateřském mléce jsou také látky, které mají ten nejlepší vliv na zdravý vývoj mozku). Na pravidelný přísun kyseliny listové byste ale měli myslet celý život, neboť je pro mozek doslova elixírem mládí a vitality.

Kyselina listová patří do skupiny vitaminů B a najdete ji v čerstvé zelenině, hlavně v petrželce a pažitce. Dále ji obsahuje květák, brokolice, je v kvasnicích, játrech a luštěninách.


Paměti svědčí borůvky, ořechy a losos

Ovšem je i spousta dalších potravin, kterými můžete svůj mozek hýčkat - a dobrou zprávou je, že jde o běžně dostupné druhy. Za zcela revoluční ovoce, ve spojitosti s mozkem, jsou považovány borůvky. V nich obsažené látky působí především na hippocampus, část mozku důležitou pro soustředění a paměť.

Mezi další potraviny patří například vlašský ořech, který tvarem mozek připomíná. Je cenný pro vysoké množství olejů obsahujících nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro dobrou funkci mozku zásadní. Vhodné jsou i antioxidanty, mezi které patří třeba i skořice nebo kari. Důležitý je i mentální a fyzický trénink, zdravý životní styl, kontakty s ostatními, zájem o vše nové - a když si k tomu dáte ořechy, bude to ta správná kombinace.

Paměť či schopnost soustředění se podpoří i kombinací vitaminů, které nabízí třeba avokádo. Skvělá je i čokoláda s vysokým procentem kakaa. Pro mozek zásadní vitamin C zase dodá černý rybíz, zelí nebo rajčata.

Mozek stimulují i bylinky


Neznámější povzbuzovač mozku je ginkgo biloba, která je ale vhodná jen pro dospělé. Nástup jejího účinku lze očekávat po 4-6 týdnech od začátku kúry.