Paretovo pravidlo v minimalismu


Zjistili jste po prvním vyklízení, že v reálu potřebujete jen malou část toho, co vlastníte? Začínáte i v dalších oblastech vašeho života vidět známé pravidlo 80 na 20? Pojďte se se mnou podívat, jak se dá tohle Paretovo pravidlo uplatit v minimalismu.

Troška teorie

Úvodem připomenu trošku teorie. Vilfredo Pareto byl italským ekonomem, sociologem a politologem působícím na přelomu 19. a 20. století. Je znám právě díky definování tzv. Paretova pravidla. Někdy ho najdete také pod názvem Paretův princip nebo pravidlo 80/20.

Sám Vilfredo toto pravidlo objevil a popsal nějak takto: 80% důsledků vychází z 20% příčin. 80% zisku je vytvořeno z 20% činností. Vilfredo prý dokonce vypozoroval, že 20% hrachových lusků na jejich zahradě plodí 80% hrášků.

Pravidlo se často aplikuje v ekonomické teorii, v měření efektivity, jakosti. Obecněji také při rozhodování, v marketingu, v podnikání, v sociologii.

Paretovo pravidlo v minimalismu

Kde tedy vidím souvislost s minimalismem? V mnoha ohledech. Nejprve vám to zkusím ukázat na příkladech. Podobnost s naší nebo vaší domácností je čistě náhodná :-).

 • Na 80% příležitostí si beru některé ze svých 20% triček.

 • Za 20% času vycídím kuchyň či koupelnu na 80%. Zbývajících 80% času cídím to, co jde hůře a pomalu.

 • V 80% případů vařím jeden z 20% druhů čajů, které doma máme.

 • 80% e-mailů vyřídím za 20% času.

 • Syn si na písku hraje s 20% donesených báboviček.

 • V 80% případů používám na ochucení jídla 20% druhů koření.

A tak by se dalo pokračovat dále. Něco bylo aktuální dříve, něco je stále.

Podstatné a nepodstatné

Paretovo pravidlo se hodí aplikovat všude tam, kde chceme oddělit podstatné od nepodstatného. Kde chceme lépe uvidět to, co je pro nás reálně důležité nebo používané.

V důsledku toho si připustíme, že naše představa o pravidelném používání 90% věcí je utopie. Nebo si budeme muset na 20% náročných e-mailů vyhradit 80% času. Nebo začneme třídit hlavně v té kupě 80% nenošených triček.

Spousta otázek

Zní vám tohle pravidlo depresivně? Má smysl s ním něco dělat? Je možné Paretův zákon jaksi "přelstít"? Dá se vůbec zařídit, aby se tento poměr změnil? Je ideál 100% využívaných věcí vůbec reálný?

Trochu bezradně jsem se cítila třeba nedávno, když jsem se podívala do svého šatníku. Několikrát jsem ho už poctivě vytřídila. I přesto se mi zdá, že v něm zase vládne pan Pareto. Jak je možné, že po několika měsících zjistím, že zase nosím jen menší část toho, co zbylo? To jsem to dělala málo radikálně?

Ne, dělala jsem to nejlépe, jak jsem dovedla. Jen jsem se posunula na mé cestě o kousek dál. Mé priority se změnily.

Paretovo pravidlo je signál

Zkusme si tedy raději z našeho pozorování v duchu Pareta vzít to pozitivní.

Paretovo pravidlo je signál. Něco ve smyslu: "Podívej, tady je jistá nerovnováha. O čem vypovídá? Chceš s ní něco udělat?" Možná ano, možná ne. Záleží na okolnostech. Ne vše chcete hned měnit.

Vlastní příklady

Všímejte si vlastních příkladů pravidla 80/20. Mohou vám dobře ukázat:

 • co by šlo zjednodušit,

 • čeho se zbavit bez velkých následků,

 • čím trávíte hodně času,

 • čemu skutečně dáváte přednost,

 • co vás baví a co vás nebaví.

Pravidlo vám pomůže učinit některá rozhodnutí, do kterých se vám nechce. Zato jich většinou nebudete litovat. Přesně v tom vidím jeho využití v minimalismu.

Tak tedy, když u sebe zpozorujete blikající Paretovo světýlko, zbystřete. Ukazuje jakýsi ne-poměr. Je tento ne-poměr něco, co chcete zachovat a posílit nebo co chcete změnit?