Návyky, které udržují sex i vztah

Je těžké platit účty, připravovat večeři, starat se o děti a k tomu všemu romanticky randit a udržovat partnerství vášnivé. Život je hektický.

Kolik sexu udrží štěstí ve vztahu? Milování jednou až maximálně dvakrát týdně obvykle ke spokojenosti obou milenců stačí. Tomu, kdo chce víc nebo má prostor na častější fyzickou aktivitu, nic nebrání, aby si se svým partnerem otevřeně promluvil. Obvykle to totiž chodívá tak, že si páry ve večerních hodinách spíš jen popřejí dobrou noc.

Dělejte pravidelné zastávky

Říká vám něco akt zpomalení? Každý z páru by měl začít hlavně sám u sebe, ale ve dvou, aspoň na dálku, se to lépe táhne. Dohodněte se s partnerem, že se každý den, například o polední pauze, zhluboka nadechnete a uvědomíte si současný okamžik. No vážně. Tyhle osobní chvilky zbavují napětí a destruktivních vzorů, obnovují ztracené potěšení a touhu po spontaneitě.

Z těchto důvodů věnujte pozornost dýchání - nádechu a výdechu, a to třikrát denně. I když se vám to jeví jako hloupost, má akt zpomalení vliv na dění v ložnici. Důležité je svůj dech nesoudit, jen si ho všímat. Tím, jak ho registrujete, začnete zvyšovat vědomí svého těla i mysli a žijete přítomností, což je pro sex a vztah nesmírně důležité.

Pusťte si žilou

Každý den, dopoledne i odpoledne, si také vyhraďte čas na krátkou analýzu svých pocitů a emocí. Je vám smutno? Jste šťastní? Je vaše tělo napjaté, nebo uvolněné? Prodýchejte se a vše špatné ze sebe odplavte ven. Kupříkladu si představte, že smutek nakládáte na loď, a tu pak posíláte na moře. Vizualizujte si úlevu a zase běžte do práce. Domů (a k partnerovi) se vám bude kráčet o něco lehčeji. Více se otevřete jeho náklonnosti i návrhům, ať už s nimi přijde kdykoli. Takový ranní sex produkuje hormon oxytocin, který upevňuje pouto a pocit lásky mezi partnery, a pozor, na celý den!

Nastražte uši i oči

Pět smyslů rozlišoval již italský katolický filosof Tomáš Akvinský. Teď je ten správný čas, abyste je začali vnímat i vy. Chuť, čich, sluch, hmat a zrak. V ložnici se jimi nechte pohltit. Nadechněte se partnerovy vůně, poslouchejte jeho srdeční tep, zajeďte mu rukou do vlasů, ochutnávejte nastavené rty. Pomalu a všímavě. Vaše sexualita získá na obrátkách. Mimochodem, víte, že mužské tělo je na bocích velmi citlivé? Laskejte ho nebo do ložnice přizvěte erotické pomůcky.

Probuďte v sobě zvědavost

Co by si partner přál? Jaké doteky ho vzrušují? A co mu na oplátku zase prozradíte vy? Mluvte spolu. Stačí, když začnete větou: "Líbí se mi, když..." Povzbuzujte partnera vzdechy a vášnivými slovy, když se dotýká těch správných míst, a tichem, když je na místě nesprávném. Nejen vaše léto tak bude velmi, velmi chlípné!