Zatmění Měsíce

28.07.2018

Neviděli jste ho kvůli mrakům? Tady je nejdelší zatmění Měsíce v 21. století, jak jsme ho viděli tady my, v Beskydech ...

Že se půjde fotit zatmění Měsíce, na tom jsme se dohodli už ve středu. Tedy někteří z nás už to měli v kalendáři a v plánu delší dobu, ale ladit jsme to začali až poslední dny. Od středy padlo několik návrhů, které se do pátku velmi rychle měnily, hlavně dle předpovědi počasí. 

Asi nejlepší plán byl, jít na Velký Javorník a tam přespat. Do pátku se počet přespávajících snížil na minimum a předpověď počasí rozhodla, že jsme tam vůbec nešli. A to byla chyba! :-)

Nakonec jsme s Jardou a Pepou sedli zbaběle aspoň do auta a vyjeli na Horečky u Frenštátu. Počasí se umoudřilo a my litovali, že nejsme na tom Javorníku :-) Ale co už, i odtud se dalo něco nafotit nebo se prostě jen tak kochat ...

Měsíc byl v zatmění opravdu dlouho, tak se nám na Horečkách nechtělo čekat. Řekli jsme si, že zkusíme najít ještě nějaké jiné místo, než se měsíc začne zase ukazovat. Ten si s námi ale pěkně zahrával, laškoval s námi tak, že jsme ho ani nemohli najít, jak byl schovaný. 

Prostě jsme nabrali směr Díly a šli ho hledat. Uličník se začal pomalu ukazovat, chvíli se zase schovával, ale my už aspoň věděli, kde je.

Až v poslední fázi zatmění se mraky začaly rozhánět a Měsíc zase začal svítit tak, jak ho známe.

Udělali jsme si tedy fajn večerní/noční výlet a já se opět něco málo přiučila :-)

Tady něco z dnešního tisku ... nejdelší zatmění přirozené družice Země v 21. století trvalo 103 minut. Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které znovu následovalo i po úplném zastínění. Měsíc tak ve stínu Země strávil celkem tři hodiny a 54 minut. V ČR začalo úplné zatmění ve 21:30 a skončilo ve 23:13. Lidé v Evropě, Africe, Asii, Austrálii a naprosté většině Jižní Ameriky měli kromě zatmění Měsíce možnost sledovat ještě další úkaz: neobvykle jasnou planetu Mars, která se dostala do velké opozice se Sluncem.