U potoka roste kvítí ... aneb jarní byliny

11.04.2018

Včera jsme jely s Ali na Prostřední Bečvu, poslechnout si přednášku bylinkářky Vandy Vrlové o jarních bylinách.

Mám ráda povídání o bylinách a bylinkách, je to takový návrat k přírodě, dětství, prostě takovému nějakému životnímu klidu ...

I když jsem na její přednášce byla už loni, ráda jsem si vše poslechla znovu. Ono si člověk stejně všechno nezapamatuje. Vlastně znám spoustu bylinek už od dětství, doma jsme se bylinkami běžně léčili a léky jsme téměř neznali. Asi to máme v rodině, lásku k přírodě a vše co k tomu patří. Někdy na to člověk zapomíná, ale vždy přijde čas, kdy je třeba se vracet ke kořenům ...

Tady je odkaz na nějaké to bylinkaření ...https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/913-devatero-kviti-seznam-bylinek-bylinkarka-vanda-vrlova

Ráda bych si letos udělala směs čaje ve stylu "devatero kvítí". A co tam patří? Řepík, meduňka, mateřídouška, máta, květ lípy a květ bezu, třezalka, dobromysl, sedmikráska, maserovaný list maliníku, ostružiníku a jahodníku.


Dnes bylo krásné teplé a slunné odpoledne a bylo moc fajn se projít k potoku, nasbírat první petrklíče, kopřivy, sedmikrásky, listy pampelišky ...

A bylo hezké si dnešní večeři trošku zpestřit :-)


ještě pár tipů s jarními bylinkami ...

Jarní detox: kopřiva, bříza a medvědí česnek

Potřebujeme ho jako sůl. Pročistit se a začít znovu, zčerstva a zlehka. Nemusíte se dát na cestu pilulek, jen se rozhlédněte, kde už vylézají první kopřivy. Výhonky mladých kopřiv mají schopnost skvěle čistit organismus! Uvařte si výluh nebo přidejte hrst spařených kopřiv do salátu, který bude rázem plný vitaminů C a B, provitaminu A, draslíku, vápníku, železa a mnoha dalších prospěšných látek. Povzbudíte metabolismus, snížíte hladinu krevního cukru, pročistíte játra, ledviny i žlučník. Připravte se, že budete trochu více běhat na malou, ale perfektní jarní detox organismu máte zaručen. Nepřekračujte ovšem dávkování dvou šálků čaje denně a kúru z kopřiv užívejte maximálně tři týdny!

S detoxem vám krásně pomůžou i první lístky břízy. Bříza má totiž silné detoxikační účinky, a je proto vhodná jako přípravný prostředek, který pročistí a připraví tělo pro léčebný proces jinými účinnými látkami.

Milovat budete i medvědí česnek, který je nejen chutný, ale i léčivý. Po dlouhé zimě nenajdete nic lepšího, ostatně i medvědi to věděli a na jaře si rádi pochutnávali na lánech zelených výhonků. Kromě pořádné porce vitamínů vám konzumace medvědího česneku přinese nižší krevní tlak, odhleníte se a důkladně pročistíte celý organismus včetně žaludku, střev, ledvin a krve.

Kašel a nachlazení: sedmikráska, fialka a podběl

První jarní krásky jsou zároveň i účinnými bojovnicemi proti kašli. Máme na mysli sedmikrásku chudobku, fialku a krásně žlutý podběl, který patří mezi úplně první květiny. Sedmikrásky stačí natrhat, opláchnout a posypat s nimi salát nebo chleba s máslem. Dodají vám potřebný vitamin C, ale také inulin, flavonidy nebo minerální látky. Sirup nebo výluh ze sedmikrásky oceníte při zánětech dýchacích cest, kašli nebo při chřipce, ale také pomáhá látkové výměně v játrech nebo proti otokům.

Vyzkoušet můžete i účinky fialek, které nejsou zdaleka jen krásné a vonné, ale i léčivé. Fialka neboli violka vonná léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu i chřipce. Velmi dobře působí hlavně na starší lidi a děti, kterým můžeme připravit teplý výluh rovnou do mléka. Čaj z violky obsahuje metylsalicylát příbuzný s acylpirinem, který zmírňuje bolesti hlavy, a voňavý odoratin snižující krevní tlak.

Naše babičky nedaly dopustit také na účinky podbělu. Podběl vypadá trochu jako pampeliška, ale má menší hlavičky a strukturovaný stonek. Pokud trpíte kašlem, nasbírejte si ho na čaj, má totiž dezinfekční a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů.

Jednu čajovou lžičku květů a řezaných lístků zalijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte 15 minut louhovat a vypijete.