Strach a imunita

30.03.2020

"...Vše, co se v životě děje je jen a jen pro mé dobro, i když to v tu chvíli tak nevypadá." 

Imunita a psychika

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý i krátkodobý silný stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na vypěstování si obávané "autoimunity".

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Hladina těchto hormonů by měla být v rovnováze. Pokud tomu tak je, imunita pracuje na plné obrátky a bez známek únavy. Jenže kdo z nás má hladiny hormonů a s nimi související hladiny emocí pod kontrolou?

Emoce - psychika - imunita

Nejvíce patologicky působí hněv, strach, pocit křivdy a úzkost. Vlivem těchto emocí jsou stresové hormony produkovány ve velkém, což nezůstává v organismu bez odpovědi.

Náš hypotalamus s hypofýzou a nadledvinkami při stresu, při negativních emocích produkují vysoké množství stresových hormonů. To dělají na základě našich emočních signálů. Pak už se jen rozjíždí neblahá spirála stres - reakce "boj nebo útěk" - zdravotní problémy.

Nejčastější reakcí těla na působení těchto stresových hormonů je zánět. Kdekoli, kdykoli, v jakémkoli rozsahu.

Záněty oslabují slizniční imunitu. Projevy jsou častá nachlazení, virózy, bakteriální infekce, a také zpomalení chodu lymfy jakou jednoho z orgánů imunity.