Sedmikráska chudobka

07.01.2022

Kdyby toto maličké veselé stvoření mělo hlásek, to by bylo smíchu! A lidé by naslouchali a divili by se: "To je krásy, to je krásy!" Brouček leze, muška lítá, včelky sbírají med. A motýl? To jako by se sám květ utrhl a vznášel ve vzduchu! A potom ta zeleň, ano, právě ta! Zrovna z ní jde radost, a když si přivoníte k zemi, dýchá na vás život. A nad tím vším si kvete sedmikráska, chudobka. Tak ji říkají - a ještě i cikánka, zapomenutka, letní krása, třebaže v létě nejraději spí. A stokrása! 

Je to taková drobotina, a přece její kvítečky při samé zemi svítí tak, že jí na Moravě říkají Iskerka.

Sedmikráska chudobka neboli také husí kvítko, je drobná žlutobílá kytička, která roste na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahradách. A i když na první pohled působí skromně, má velkou léčivou moc. Dříve lidé dokonce věřili, že přináší štěstí.

Přestože sedmikráska roste a kvete celý rok, je nejvhodnější doba ke sběru květů od dubna do konce srpna. Sedmikráska obsahuje třísloviny, hořčiny, saponiny, minerální látky a vitamín C. Vzájemná kombinace těchto látek má příznivý vliv na náš organismus. Proto je vhodná při kašli a zahlenění, při nachlazení, při nechutenství. Dokáže posilnit plíce po prodělaném zápalu, mírní podráždění a křeče při astmatu. Pomáhá též při zánětech močových cest a ledvin.

Sedmikráskový čaj

Pro přípravu sedmikráskového čaje budeme potřebovat 2 lžíce květů a 2 dl vroucí vody. Květy zalijeme vodou a necháme 15 minut louhovat.

Na chleba i do salátů

Květy sedmikrásek můžeme jíst čerstvé přímo na louce nebo si je přidat do salátů a polévek. Také si je můžeme nasypat na chléb s máslem, tvarohem či pomazánkou. Do salátů můžeme nasbírat i listy a květy použít spíše na ozdobu. 

Sedmikrásku můžeme využít i pro ošetření hmyzího bodnutí. Stačí rozemnout utržený list a čerstvou šťávou potírat postižené místo nebo rozmačkaný list jen přiložit.


zdroj

Sbíráme léčivé byliny, Jaroslav Petrbok - Otto Ušák (1958)

Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář, CSc. (1968)