Prvosenka jarní

06.01.2022

Jak by člověku nepomáhal petrklíč! Sotvaže se na něj jen podíváš, už máš takovou radost, že bys chtěl objímat celý svět. Je přece už teplé jaro. To život znovu začíná a na zimní tmu si už nikdo ani nevzpomene. Má barvu jako sluníčko a na to všichni čekají! Sluníčko, to je světlo a teplo a to každého potěší. A ještě ke všemu si voní, ovšem po svém. Nic něžného v té vůni není, ale taková radost, že všechno všude spěchá ze země.

Říkají mu také kropáček, prvnička, mrtvičná bylina, dnová bylina, šlakovní bylina a z toho je vidět, jaké nemoci pomáhala léčit. 

Prvosenka kvete v dubnu a květnu. Sušíme je velmi opatrně jako všechny tyhle choulostivé kvítky. 

Látky z petrklíče uvolňují hleny a mají také účinek močopudný a slabě projímavý.

Užití: vnitřně v nálevu (1/2 polévkové lžíce řezané drogy na 1/2 litru vody) při onemocnění dýchacích orgánů, plicních nemocech.

Prvosenka má výtečné sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém vypětí, při bolestech hlavy nervového původu a při nespavosti. Čaj z ní má také léčivou sílu při nachlazení, kašli, a celkově při zánětech horních cest dýchacích. Není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Upozornění: předávkování prvosenkou může způsobit průjem.

Med z jarních bylinek

Nasbíráme si po 1 hrsti od prvosenky, jitrocele, podbělu, sedmikrásky a violky. Byliny nasekáme nadrobno a vrstvíme je do sklenice. Po jedné vrstvě bylinek dáme vrstvu tekutého medu a stále opakujeme, dokud není sklenice plná. Naplněnou a zavřenou ji necháme stát na okenním parapetu 14 dní. Nakonec přecedíme a rozdělíme do dobře vymytých a vysušených menších skleniček. Tento med je vynikající na kašel.

Čaj tišící migrénu

Uděláme si směs v poměru 3 díly nati meduňky a po 1 dílu od květu prvosenky, třezalky, dobromysli a kůry vrby. Poté spaříme 1 lžíci směsi s 250 ml vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažný 3x denně. Neužíváme dlouhodobě.

Víno pro lepší náladu

Petrklíčové víno spolehlivě pomáhá ke zlepšení nálady a navíc je vynikajícím zdrojem minerálů a vitamínů. Do hrnce nasypeme 1 hrst čerstvě nasbíraných květů prvosenky, violky a sedmikrásky a zalijeme 3/4 litrem bílého vína. Přivedeme k varu, ale než sundáme z plotny, necháme ještě 10 minut louhovat. Následně ho důkladně přefiltrujeme a skladujeme v chladu. Dopřát si můžeme v poledne a večer 1 malou likérovou skleničku.


zdroj

Sbíráme léčivé byliny, Jaroslav Petrbok - Otto Ušák (1958)

Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář, CSc. (1968)