Přerov-Tršice-Výkleky-Lipník

24.07.2021

Trasa nijak daleká, dá se říct nenáročná, ale rozhodně obohacující. Dá se na ní hodně vidět i zažít.

Nějakých 60 km od domu, člověk by řekl, že by to měl už znát, ale opak je pravdou. Máme stále velké mezery jak ve znalosti měst, tak okolních přírodních krás. A tak je třeba vyrazit a trošku prozkoumat neznámá místa ...

Přerov nás příjemně uvítal krásným zdobeným nádražím. Pokračujeme na Horní náměstí, které je nádhernou historickou částí města. Renesanční měšťanské domy, přerovský zámek, hradby. Vše určitě stojí za zhlédnutí.

Máme ale před sebou dalších pár míst na trase, tak vyrážíme dál.

Po cestě do Tršic nás zastavuje autokrosové závodiště, bylo by škoda se na chvíli nezastavit a podívat se na tu divočinu. 

V Čekyni, Pěnčicích i Tršicích se postupně nechtěně zapojujeme do pelotonu závodu Mamut tour. Pořadatelé nám neustále ukazují, kudy máme jet a nějak nepostřehli, že nejsme závodníci :-) 

No, asi působíme, že by jsme závodit mohli, nejspíš máme odpovídající tempo a když do toho šlápneme, nemáme problém se skupiny bajkerů držet. Naše éra cyklistických závodů v nás nějaké stopy zanechala, i když tyhle ambice už nás zdá se přešly. 

V Tršicicích na chvíli zastavujeme a jedeme se podívat k zámku, kde je zajímavé povídání o událostech z 2. světové války.

No a pak už Výkleky, na ty se opravdu těšíme. Jsme zvědaví na zatopený lom, který je v současné době krásným přírodním koupalištěm. Rozhodně by tento lom stál i za čundr. 

Poté nabereme směr Lipník, lesem nelesem, polem nepolem, přes potok, ale o to je to všechno hezčí, konečně hravé a pohodové. Tohle nám tak nějak více svědčí, než města, ulice, silnice, a tak. Prostě v přírodě.

V Lipníku máme ale více než hodinku času do odjezdu vlaku, dál se nám pokračovat dnes už nechce a tak si dáme ještě kousek historie a výlet zakončujeme v Meditační zahradě svatého Jakuba, která byla opravdu obohacující. Někdy prostě jen tak vejdeš do otevřené brány a necháš se překvapit ...