Podběl lékařský

05.01.2022

Ten si umí na jaře pospíšit. To si ještě někde ve stínu hoví sněhové závěje a on už vykvétá, sotvaže se sluníčko jen trochu o zem opře. Má-li dost místa, je od něho všude až žluto. 

Ale i když je podběl takový všudybyl, nenajdete ho všude. Nejvíc roste na vlhkých hlinitých místech, na polích u vody, na březích potoků a v příkopech.

Pro sběr od něho chceme listy a květy. V předjaří, v březnu a v dubnu, můžeme jich nasbírat až až. Z květů se trhají jen hlavičky, žlutá květenství. Ale musí se na ně včas, hned jak rozkvetou. Aby dobře schly, sbírejte je tehdy, když je sucho a teplo. 

Již ve středověku krásně žlutý podběl lékařský užívali jako bojovníka proti kašli.

Ještě než se na jaře louky a stráně začnou zelenat, vykoukne jako první z půdy žlutý podběl, který prozáří pochmurné půdy po zimě. Také je proto první potravou pro včely a hmyz. 

Listy podbělu obsahují obrovské množství vitamínu C. Podběl je také vhodný pro osoby s cukrovkou, neboť obsahuje zinek, který napomáhá využití inzulinu.

Umělá teplota při sušení nesmí být vyšší než 40 stupňů.

Listy i květy podbělu uvolňují hleny při kašli. Urychlují hojení ran. 

Užití: vnitřně v nálevu (1/2 polévkové lžíce řezané drogy na 1/2 litru vody) při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích.


zdroj

Sbíráme léčivé byliny, Jaroslav Petrbok - Otto Ušák (1958)

Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář, CSc. (1968)