Plicník lékařský

10.01.2022

Tohle je rostlina velmi vyhledávaná a pilně sbíraná. Že se potřebuje do léků proti kašli a chrapotu, to napadne každého už podle toho jména. 

Ne však, abyste si mysleli, že má plicník tolik síly, aby pomohl člověku třeba od zápalu plic! To nesvede, i když se jmenuje plicník. Jsou však lehčí choroby, na které je opravdu dobrý. Ale zas ne sám, nýbrž ještě s jinými bylinami. Pěkně společně. 

Jeho kvítky jsou nejdřív červené, později modré. Tedy jeden kvítek má dvě barvy. A ptáte se jak je to možné? Docela jednoduše. Ve květním barvivu je anthokyan. Ten je ze začátku kyselý, proto jsou kvítky červené. Později je ale zásaditý a proto zas kvítky zmodrají.

Kvete v dubnu a květnu. Sbírá se kvetoucí nať. Suší se rychle a ve stínu.

Působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Rovněž působí lehce močopudně.

Užití: vnitřně v nálevu (1-2 polévkové lžíce řezané natě na 1/2 litru vody), osladit medem. Užít během dne jako prostředek proti kašli, při zánětu průdušek, nemocech plicních.

Směs proti kašli

Smícháme 5 dílů květ a listu plicníku, 5 dílů podbělu, 4 díly petrklíče, 4 díly natě přesličky, 3 díly jitrocele. 2 lžíce směsi zalijeme 1/2 litrem vroucí vody a necháme přikryté louhovat 15 minut.

Šup s ním do salátu!

Z plicníku lze udělat výtečný salát. Ke květům a listům přidáme další jarní byliny, medvědí česnek a různé druhy zeleniny či salátu. Dochutíme olivovým olejem, citrónem, trochou soli. Kvítky se hodí i jako ozdoba na různá jídla, ať slaná či sladká.


zdroj

Sbíráme léčivé byliny, Jaroslav Petrbok - Otto Ušák (1958)

Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář, CSc. (1968)