Pampeliška lékařská

13.01.2022

Proč ji lidé dali české jméno smetanka? Ona sice žádnou smetanu nedává, ale když ji nalomíte stonek, teče z něho bílá šťáva a ta se lepí. Proto smetanka. Rusové ji říkají oduvančik. Proč? Protože každé její semínko má svůj vlastní padáček a jak vítr zaduje, už s ním letí dál a dál. Kam padne, tam padne. Jak se dostane na hlínu, hned naklíčí, vzroste a už se má k životu tak, jak dovede jen podběl. 

Lid jí říká mléč, mlíčí, hadí mlíčí. Na jaře ji hospodyně dávaly housatům. A dohromady by nikdo neřekl, že má v sobě tolik léčivých látek a to na opravdu hodně chorob. Sami bychom s nimi sotva co svedli a jen z jarního listí si můžeme udělat salát.

Sbíráme jednak nať, tj. listy, jednak květy a kořeny. Kořeny ovšem nejdřív opereme, pak teprve sušíme umělým teplem. Nejlépe je jít na ně na podzim, poněvadž kořeny sahají někdy velmi hluboko. Na listy chodíme na jaře, ještě před rozkvětem květů. 

Z mladých, šťavnatých listů se upravuje jarní salát. Vybíráme pokud možno silné listy.

V léčitelství je doporučována zejména při zánětech močových cest a ledvinových kamenech.

Každé jaro se na našich loukách objeví koberec krásných žlutých pampelišek. 

Z pampeliškových květů se připravuje skvělý sirup, který funguje jako lék na bolesti v krku. 

Listy pampelišky obsahují vitamíny A, B, C a D, betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. ¨

Z listů si můžeme připravit také očistnou kůru pro ledviny a játra.

Pampeliškový sirup

Přibližně 400 kusů hlaviček květu pampelišky vložíme do 4 litrového hrnce. Zalijeme 2 litry teplé vody. Omyjeme 2 citróny a nakrájíme na kolečka a přidáme do hrnce s pampeliškami. Přivedeme téměř k varu a necháme směs vylouhovat do dalšího dne. Druhý den přecedíme přes plátno do čistého většího hrnce. Do pampeliškové šťávy přidáme 2 kg cukru krystal a za častého míchání rozpustíme. Část cukru můžeme nahradit medem. Hotový sirup přelijeme do teplých čistých sklenic a dobře uzavřeme.


zdroj

Sbíráme léčivé byliny, Jaroslav Petrbok - Otto Ušák (1958)

Naše rostliny v lékařství, MUDr. Jaroslav Korbelář, CSc. (1968)