Nízké Tatry - Poĺudnica

19.05.2018

Poľudnica (1 549 m) je skutečně brilantní výhledový bod. Jako na dlani zde máme Chočské vrchy, Západní Tatry i Vysoké Tatry s dominantním Kriváněm.

Opravdu vydařený sobotní výlet na Slovensko. I když se to v ranních hodinách vůbec nezdálo, že by mohlo být hezky, nakonec se mraky i déšť rozehnaly a Poĺudnica a všechny okolní krásné hory se nám ukázaly v plné kráse.

Něco málo z Pavlových propozic ...

Celkové převýšení cca 1100 m. Výchozím místem obec Iľanovo, odkud strmým stoupáním v několika serpentinách klikatících se lesem obcházíme vrchol Bodová (955 m). Na úrovni tohoto vrcholu se dostáváme na malou louku s krásnými výhledy k vrcholu Siná a k hlavnímu hřebeni Nízkých Tater. V okolí vystupuje množství bělostných vápencových skalek. Následuje opět strmé stoupání pod Končitý vrch (1 310 m), za kterým se dostaneme na táhlý hřebínek s krásnými porosty borovic a především s dech beroucími výhledy na divoké lesy Nízkých Tater. Jedná se o krajinářsky hodnotný a fotogenický úsek. Dále se dostaneme na rozcestí se žlutou turistickou značkou, z něj však budeme ještě pokračovat vpravo po modré turistické značce na plochý a travnatý vrchol Poľudnice.

Až se nasytíme panoramatama na Liptov a okolní pohoří, můžeme se vrátit na rozcestí se žlutou značkou, nebo můžeme pokračovat po hřebeni na vrchol Kúpeľ (1270 m), odkud po vrstevnici (zelená) přejdeme na sedlo Rakytovica, kde budeme sestupovat po žluté TZ do obce Závažná Poruba.