Irsko - "zelený ostrov"

31.07.2018

... vyzařující zvláštní mystiku dávných keltských kultů a prvokřesťanských obřadů

Tepající velkoměsta i poklidná městečka. Pobřeží, národní parky, hory, rozmanitá příroda.

Narazíme tu jak na megalitické stavby, pohřební mohyly z dob nejstaršího osídlení, tak i na zbytky starých katedrál a typické kamenné keltské kříže z dob počátku křesťanství. K Irsku ale neodmyslitelně patří také neopakovatelná krása zdejší přírody a pohostinnost irských hospůdek a lahodnost světoznámého piva Guinness, nebo pravé irské whisky.

A kdeže onen Smaragdový ostrov leží?

Irský ostrov je součástí souostroví Velké Británie a Irska, které se nachází v severozápadní Evropě. Od Británie je oddělen Irským mořem a dvěma průlivy, Severním a Svatého Jiří. Jižní pobřeží omývají vody Keltského moře a západní pobřeží pak Atlantický oceán.

Historie

Rozmanitý vývoj země zapříčinil, že je dnes v Irsku k vidění velké množství rozličných pozůstalostí z několika minulých období. Již první obyvatelé se vyznačovali velkou úctou k zemřelým, a tak je možno narazit na hroby a mohyly z dob ještě před naším letopočtem. Hojnost různých artefaktů, často nezjištěného účelu, po sobě zanechali také Keltové. Z éry křesťanů zase pochází kostely a kláštery, kterých je plná země.

První osídlení Irska se datuje přibližně do roku 8 000 př. n. l. Příchod zemědělců o pět tisíc let později nastartoval růst prosperity země. Okolo roku 500 př. n. l. dorazili na území Keltové, již s sebou přinesli řadu novinek. Za jejich éru se navíc ostrov rozčlenil na desítky menších království.

Ani Irsko se nevyhnulo křesťanskému rozmachu a kolem poloviny prvního tisíciletí vyměnilo pohanské bohy za křesťanský kříž.

Sv. Patrik

S tímto přerodem je spojen zejména misionář Patrik, který byl po své smrti kanonizován (prohlášen za svatého) a postaven do role patrona země.

Dodnes se v mnoha zemích po celém světě na jeho počest oslavuje 17. března svátek sv. Patrika. Po světcově smrti vystavěli jeho stoupenci v zemi řadu kostelů a klášterů.

Dublin

Hlavním a zároveň největším městem Irské republiky je Dublin (v originále keltským jazykem Baile Átha Cliath), který leží na východě země při ústí řeky Liffey do Irského moře.

Vznik města mají na svědomí Vikingové, kteří zde v první polovině devátého století vybudovali malé království zvané Dubh Linn (Černá tůň). Současná metropole je známá po celém světě svými malebnými uličkami, starými typickými budovami a nejslavnějším černým pivem Guinness.

Irská hudba, irské národní tance a popíjení tmavého piva, to je Dublin, to je Temple Bar.

Dalšími významnými městy jsou Cork, Galway, Limerick, Kilkenny, Waterford či Wexford.  

Doškové střechy

Když se řekne venkovská idyla, leckdo si představí starý anglický dům. Nikde na světě totiž nenajdete tolik s láskou udržovaných chalup a domů jako právě na Britských ostrovech. Krásné, často několik set let staré chalupy jsou i na mnoha místech v Irsku.

Příroda

Většinu země tvoří obdělávané nížiny a pastviny, které místy přecházejí v kopcovitý terén. Teprve na západě se země mírně zvedá v hornatiny. Velmi častý je také výskyt jezer a rozsáhlých bažin. 

Pobřeží

Kouzelné, romantické, drsné a rozhodně nezapomenutelné. V tomto kraji objevíte místa, která se vám nesmazatelně vryjí do paměti.

Mohérové útesy

Jet do Irska a nevidět Mohérové útesy (Cliffs of Moher) by byla velká škoda.

Mohérové útesy spadají do národního parku Burren a leží v hrabství Clare a provincii Munster. Svou výškou až 114 metrů patří k nejvyšším v Evropě a poskytují úžasné výhledy na Atlantický oceán i zpět do vnitrozemí.

Z těchto fotografií a textů vznikne v nejbližší době publikace, věnovaná místům, které jsme po naší cestě poznali a nejvíce se nám líbily. Také přemýšlím nad kalendářem.


A jak jsme se na cestách měli? S Maxem se nejde mít jinak než báječně ...

A protože byla v autobuse i sranda a soutěživá nálada, byly vyhlášeny dvě soutěže ... a to o básně zvané Limericky a také o nejlepší výslovnost města s nejdelším názvem na světě Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

A jak to dopadlo? První báseň byla sepsána jen pár minut od vyhlášení soutěže a na další soutěž si kromě Maxe ani nikdo jiný netroufl :-) Výhrou byla 15-letá whisky, která k nám jaksi nějak nedoputovala, nejspíš, že je tento mladík ještě nezletilý :-)


Rádi bychom tímto poděkovali Jurovi Olejníčkovi ze Vsacan Tour za skvělý poznávací zájezd nejen po Irsku a budeme se těšit třeba někdy zase na viděnou.


A tady ještě zmíněné Limericky ...

Včera večer v Limericku jsem se ztratil,

po několika hodinách na hotel jsem se vrátil.

Unaven a vyčerpán na postel padám, 

kam nás to zítra vyženou, hádám.

Já se těším na Dublin, joo tam bude sranda,

u Guinness v Temple Bar, hrát mi bude banda.

Když na konci na trajekt skočíme,

za pár let si můžeme výlet zopakovat ... ve Slavičíně!


A druhá báseň nenechala na sebe dlouho čekat ... :-)

Irsko jest ostrov plný zeleně,

já mám však pocit, že stojíme na seně.

Pan průvodce je z toho na prášky, 

tak čekáme, kdy přijdou konečně srážky.