Hřeben slovenských Javorníků

23.11.2019

Jedna z mých nejoblíbenějších tras. Příjemné je, že Vás bus doveze pod hřeben, projdete se přes Kasárne buď přímo po sjezdovce až na hřebenovou trasu nebo jdete po cestě na Butorky. Stoupání je cca 300 výškových metrů a pak už se jde po zvlněném hřebenu celou trasu. Nejvyšší bod na této trase je Velký Javorník. Další příjemná zastávka je Stratetec. 

Malá dřevěná rozhledna Stratenec (Ztracenec) leží na československé hranici na hřebeni Javorníků. Rozhledna byla postavena v roce 2008 a nachází se 1055 metrů nad mořem. Vedle rozhledny je památník věnovaný třem československým vojákům, kteří zahynuli při osvobozování Velkých Karlovic ze 3. na 4. května 1945. 

Cestu volím dále na Javorníček a Štrčkovou. Jsou to dvě kapličky, hezky zasazené do krajiny.

Kaplička na Štrčkové ... jde o zajímavou oválnou stavbu z roku 1915, kdy ji nechal postavit Petr Bukovjan jako poděkování za to, že přežil boje 1. světové války. V roce 1999 byla kaple opravena a je zde soška Panny Marie a dřevěný kříž.

Pak už jen seběhnout do údolí Pluskovec, kde je kaple Sv. Huberta a krásná galerie dřevěných soch od místních valašských řezbářů.

Trasa má příjemných 18 km a jde zvládnout i se svačinovou přestávkou do 5 hodin.

Domov je tam, kam patřím, kde se cítí dobře moje srdce.
Je pro mně důležité mít svůj vlastní domov.

Místo, odkud spokojená odcházím a kam se ještě šťastnější vracím.