Hra barev

Ráda si čtu články o bydlení, o designu, o sladěnosti, o barvách a vše s tím související. Podněcuje to mou kreativní duši.

Dnes jsem narazila na web o kuchyních a tak mě zajímalo, co se tam píše vzhledem k výběru barev a tak nějak, co vypovídá naše současná kuchyně, kterou jsme si sami vymysleli a zrealizovali v novém bytě.

V kuchyni je dominance modré / tyrkysové barvy, v kombinaci s bílou a dřevodekorem ořechu. Ani jsme se s Tomem nad tím moc složitě nezamýšleli, já už měla představu a své favority díky pracovním možnostem (zdá se, že jsem se ukotvila pracovně správně) a když jsem nechala Toma vybrat, co se mu líbí, překvapivě ukázal na stejné prvky. A bylo vybráno.

A co píše web?

Modrá navodí pohodu

Máte rádi modrou barvu a přemýšlíte, jak by vypadala modrá kuchyně? Pak jste tady správně. Nejprve ale trocha psychologie. V řeči barev symbolizují modré odstíny průzračnou vodu, modravé dálky či nebe bez mráčků. Je to barva plná pohody, klidu a souznění. Proto rádi posloucháme šplouchání vody nebo ležíme v trávě a díváme se na bílé beránky plující po modré obloze. Modrou tak mají rádi jedinci, kteří si váží emocionální vyrovnanosti, jsou empatičtí a když po náročném dni touží po klidu, modrá je pro ně uklidňujícím přístavem.

Když modrou vhodně zkombinujete s dalšími barvami, můžete získat nejen domácí pohodu, ale i veselejší náladu. 

Bílá linka, modrá kuchyně

Již tradičně vynikající doplňkovou barvou je bílá. Většina interiérů obsahujících dominantně modrou je doplněna právě bílými stěnami, či bílou kuchyňskou linkou. Když tedy vymalujete roh, kde je umístěna kuchyňská linka (2 stěny) pomněnkovou modří a zbývající stěny ponecháte bílé, o příjemnou atmosféru v kuchyni máte postaráno. S modrou také skvěle ladí tmavší dřevěné dekory, proto se nemusíte obávat vhodně kombinovat například tmavý korpus kuchyně s bílími dvířky a dalšími doplňky.

Bílá kuchyně je nepraktická? Naopak.

Bílá barva evokuje čistotu. Pokud proto zvolíte bílou kuchyňskou linku, bude působit čistě a elegantně. Předsudky, že bílé povrchy se špatně čistí a je na nich vidět každá šmouha již dávno nejsou pravdou. Záleží totiž na povrchové úpravě materiálu. Moderní plochy (leštěné i matné), jsou většinou upraveny tak, aby na nich nečistoty neulpívaly a pokud přeci jen, lze je velmi jednoduše očistit. Bílá kuchyně je zkrátka nadčasová. 


Zdá se, že jsme pocitově vybírali správně a sedí to k nám. Dobře se nám v ní vaří a rádi zde trávíme čas. Vaření u nás dostalo jinou dimenzi. Když má člověk "Domov", jde vše tak nějak snáz. V rámci možností, co nám současný prostor nabízí, jsme spokojeni.

Ráda bych vypustila kluky z domu připravené do života a součástí dobrého života je i dobré kvalitní jídlo. Máme ještě 2,5 roku před sebou, než Max odejde někam do světa. A jak se zatím tváří, asi to nebude zrovna blízko. Je tedy třeba ho vybavit do života kuchařským uměním, aby byl soběstačný a nezávislý. A tak o Vánocích vznikl nový kuchařský BLOG. I když bude kdekoliv ve světě, může "domů" vždy prostřednictvím webu nakouknout a něco domácího si uvařit. A je také třeba si ho ještě užít, než se rozloučíme. Nebude to totiž jednoduché loučení. Čas věnovaný dětem mi přijde jako nejvíce smysluplný.