Děda

06.09.2019

Děda má narozeniny. Je to úctyhodných 79 let. V jeho podání ve velmi dobré kondici, fyzické i duševní.  

Dnešní debata při oslavách byla celkem obohacující, řekla bych, že pro všechny. Chvilkami jsme se dostali i do střetu, měli rozdílné názory. Ale ve výsledku nikdo neodešel naštvaný či uražený, spíše naopak, vyčistil se vzduch. 

Když se vrátím k dědovi, je to pilný a pracovitý člověk. Vlastně celý život nepřetržitě poctivě a pracovitě žije. Když si ze svého dětství vybavuji ty historky, co mi z jeho dětství vyprávěl, musel to být hodně těžký život. Život na Valašsku v jeho dobách byl celkově hodně tvrdý. Chalupa, hospodářství, 9 dětí ve stavení, kruté zimy, život z velké části závislý na tom, co si vypěstujete na poli nebo odchováte v chlívku. Tvrdé životní podmínky, tvrdá výchova, tím pádem i trochu tvrdost uvnitř. Těžko posoudit, známe dědu z obou stránek a víme, že je dobrák od srdce. Jen to srdce se ne každému otevře a kdo s ním nevyrostl, asi si může udělat nesprávný dojem.

I já si tu tvrdost z domu odnesla, ať člověk chce či nechce, geny se v rodině podepíšou. Pak je na každém z nás, jak se s tím v dalším životě popere. Někdy je to těžká bitva, ale jsem ráda, že jsem vyrostla v rodině upřímné a ne s přetvářkou. Myslím, že v rámci fungování společnosti je jednodušší upravit upřímnost na jemnou diplomacii, než žít život, že jedno říkám, druhé si myslím. V tom se pak člověk také může ztratit.

No, jak mám často ve zvyku, opět jsem odbočila. I když byl děda jako táta dost tvrdý ve výchově k nám, k přístupu ke svým vnoučatům se jeho tvrdost vytratila. Má je všechny rád, všem se rád vždy věnoval. O pomoci druhým ani nemluvě. Jsem ráda, že kluci mají dědu, který je může ještě kde co naučit. Jsem ráda, že se stěhujeme blíže. Určitě je toho ještě hodně, co jsme si nestačili říct a co by chtěl klukům ještě ukázat, či je něco naučit. Rozhodně jim má stále co předat ze svých zkušeností. Je to člověk stále velmi zručný s bystrou myslí. Snad mu to takto vydrží i nadále a ještě se v tom životě něco užijeme.


"Upřímnost ti nemusí přinést mnoho přátel, ale vždy ti přinesou ty správné" 

John Lennon