Bieszczady

17.10.2018

Podzimní Bieszczady lákají svou pestrou paletou barev. Také krásnými výhledy po celou část hřebene, který zrovna jdete. Jedním slovem ... kouzelné!

Je půlka října, dalo by se říct, že už podzimní čas, ale venku vládne léto. Trošku byly v plánu podzimní mlhy, ale těch se dle předpovědi počasí asi nedočkáme. O to máme jednodušší balení, stačí si vzít pár letních kousků a můžeme vyrazit.

Szlaki i ścieżki piesze w Bieszczadach

1. szlak ... Pszczeliny - Bukowe Berdo (1311m) - Tarnica (1346m) - Ustrzyki Górne

2. szlak ... Ustrzyki Górne - Polonina Carynska (1297m) - Brzegi Gorne

Ubytování máme zajištěno v Ustrzyki Dolne, cca 40km od nástupních míst na hřebeny. Ve výsledku je to moc fajn, ráno i večer poznáváme místní oblast a kde se nám líbí, zastavujeme, fotíme, kocháme se. Vidíme různé typy kostelíků, oku lahodí ranní mlžky v krajině, 2x se zastavíme u zubrů a v den odjezdu jdeme ještě okouknout místní židovský hřbitov (Cmentarz zydowski).

Občas na nás po cestě už vykouknou ruské nápisy, přece jen jsme na takovém pomyslném trojmezí Polsko-Slovensko-Ukrajina. No, rusky taky trochu rozumíme, tak třeba příště do rusky mluvící země, to by mě také lákalo ...

Nejoblíbenější slovo za celou výpravu? Cmentarz ... vlastně ani nevím proč, ale výslovnost jsme doladili k dokonalosti a ještě jsme se u toho celkem nasmáli :-)

Było bardzo dobre ...