20 pohledů Květy Fialové

03.10.2020

Paní Květu Fialovou většina lidí znala z televize či filmového plátna jako krásnou herečku. Ona byla hlavně krásný člověk. Přezdívali jí Květina. Nejen podle křestního jména. Jako květina dokázala být křehká, něžná a dávat lásku. Bez podmínek. 

Říkala: "Květiny také nepřemýšlejí, před kým mají rozkvést. Prostě rozevřou květ a voní. I pro ty lidi, kteří po nich pak šlapou." 


Mnohokrát byla na místě, kterému by jiní řekli dno. Ona tak nikdy nemluvila. Pokaždé jen řekla: "Ale mně zajímalo, co se stane, když se ještě nevzdám. Byla jsem zvědavá..." 


1. "Nepřestala jsem věřit v Boha. Naopak. Řekla jsem si: Když mě Bůh k peklu dovedl, tak mě peklem také provede."

2. "Je snadné začít se nenávidět a těžké začít se milovat. Jenže to je princip celého života. Všechno dobré se nám dosahuje tak těžko a všechno špatné tak snadno."

3. "Nejbolestnější lekce jsou v životě nejdůležitější. Tahle mě naučila nechat být to, co se stalo. Přijmout to. Začít se vzpírat znamená beztak jen dojít k poznání, že nic jiného než přijmout to člověku nezbývá. Ale vzpírající se člověk to vnímá jako své oslabení. Zatímco ten, kdo lekci přijme se vztyčenou hlavou, zesílí."

4. "Bez ohledu na to, co se nám děje, snažme se, aby naše láska byla silnější než náš hněv. Pak totiž do našeho života vstoupí buď jedno, nebo druhé."

5. "Karma je jednoduchá. Když máme dobré myšlenky, říkáme dobrá slova a děláme dobré věci pro druhé, vrátí se nám to."

6. "Dělejme, co je správné. Ne, co je snadné."

7. "Jsme-li silní, můžeme procházet tím nejhořčejším, a sami nezahořkneme."

8. "Nepotřebujeme někoho, kdo nás bezezbytku doplní, ale bezezbytku přijme."

9. "Životní partner není ten, s kým jsme nejdéle, ale ten, kdo jednou vstoupí do života se slovy ,Jsem tady pro Tebe' a pak to každý den prokazuje."

10. "Dlouho jsem se vyhýbala mužům, ale zároveň jsem si říkala, že si přece zasloužím být s někým, kdo mi pomůže být šťastná. Tedy s někým, kdo mi naopak nebude ztěžovat život, kdo mě nebude zraňovat."

11. "Postavila jsem si to v hlavě takto: Budu sama tak dlouho, dokud nepotkám člověka, který si mě opravdu zaslouží."

12. "V lásce a sebelásce není nic těžšího než nechat odejít to, co Tě trápí, a vyčkat na to, co si zasloužíš."

13. "Je těžké nechat odejít to, co nás kdysi dělalo tak šťastnými. Je i komické uvědomit si, kolik námahy vydáme na to, abychom něco získali, poté kolik na to, abychom to udrželi, ale vůbec nejvíce na to, abychom to nakonec nechali být."

14. "Mnohokrát jsem milovala nešťastně, tedy neopětovaně. K tomu, abych v tom nemarnila čas, mi pomohla jednoduchá úvaha: Když mohu tolik milovat nemilujícího člověka, o kolik víc budu jednou milovat milujícího člověka?"

15. "Nikdy nedovolme, aby naše štěstí záviselo na něčem, co můžeme snadno ztratit."

16. "Pravá láska není o vlastnictví, ale o vděčnosti. Není o nárokování, ale naopak oceňování člověka, který i když na něj nemáme nárok, zůstává po našem boku."

17. "Když mi ve vztahu někdo ubližoval nebo lhal, řídila jsem se příkladem sovy, nejmoudřejšího ptáka, který čím víc ve tmě vidí, tím méně mluví. Když nám totiž někdo ubližuje nebo lže, jsou jakákoli slova zbytečná."

18. "Poznala jsem, že to nejdůležitější při rozmluvě s milovaným člověkem je slyšet to, co neříká. To, co se bojí nebo neumí vyslovit, a přitom to tolik potřebuje."

19. "Milovat bez podmínek pro mě znamená hovořit bez skrytých úmyslů, pomáhat bez skrytého důvodu a starat se bez skrytého očekávání."

20. "Pravá láska je pro mě jako potkat nemohoucího na ulici a pomoci mu, i když vím, že on mi pomoc pravděpodobně nikdy nevrátí."

Květa Fialová se hodně usmívala. Lidé její úsměv nechápali. Ptali se: PROČ se usmíváš, i když Ti do smíchu není? Ale ona se usmívala ne proto, že by nepadla, ale naopak - že po pádech dokázala jít dál. 

Věřila v dobro, žila ho, dávala a hledala lepší cestu k člověku i k sobě.