Jarní byliny

Mám ráda jaro a sběr jarních bylin. Vyrostla jsem tak nějak v kopcích, toulala se po loukách a lesích. V rodině se sbíralo z luk a lesů kde co, pak se to od podzimy do jara postupně upotřebilo. Znát moudro svých předků je fajn a je fajn to předat dál. 

A když se zima zeptá, co jsem dělala na jaře, můžu s čistým svědomím říct: "Myslela jsem na zimu".  

Podběl lékařský ... ideální na uvolňování hlenů, který funguje i jako podpora při vykašlávání. 

Sedmikráska chudobka ... bylina, která si poradí s kašlem i mírným nachlazením. Usnadňuje odkašlávání a působí protizánětlivě, uvolňuje hleny. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu.  

Petrklíče - Prvosenka jarní ... je dobrá na ředění hlenů, zlepšení vykašlávání, nemoci z nachlazení.

Fialky - Violka vonná ... na kašel, zahlenění, hustý hlen, vykašlání 

Jahodník obecný ... je vhodný při horečkách a na pročištění krve.  

Kopřiva dvoudomá ... je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Je ideální na čaj pro pročištění těla po zimě. Sbírají se mladé kopřivy a úplně nejlépe pouze ty vrchní výhonky. Čaj se popíjí během celého dne a měl by zabrat zhruba 2/3 celého našeho pitného režimu. Takovou kúru si udělejte po dobu tří týdnů a budete překvapeni, jak se vaše tělo pročistí. To pocítíte. Pak rozhodně udělejte pauzu, není dobré pít kopřivu déle než 3 týdny až měsíc v kuse.   

Maliník 

Ostružiník 

Bez černý 

Lípa obecná 

Mateřídouška obecná 

Meduňka lékařská 

Máta peprná 

Heřmánek pravý ... užívá se zejména při onemocnění zažívací soustavy, při žaludečních a střevních potížích, při zánětech močových cest a průjmech, často při nachlazení. Zevně se používá k obkladům a koupelím na rány, spáleniny a zánětlivé onemocnění (např. záněty dutiny ústní, dásní) a k výplachům. 

Jetel červený ... účinky jetele nám mohou být prospěšné i při léčbě respiračních onemocnění, jako nachlazení, bronchitida, angína a chřipka. Uvádí se, že jetel luční můžeme najít i jako součást bylinných čajů pro zmírňování potíží spojených s klimaktériem. Mnohé ženy uvádějí, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání jetelového čaje, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a cítí se vyrovnanější. Nejčastěji jetel pomáhá s velice nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, jmenovitě např. s nespavostí, návaly horka, náhlými pocity nevolnosti apod.  


Příměsy z jiných krajin 

Citronová tráva ... má pozitivní vliv na trávení a ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob.