10 fotografických tipů


Kam zrovna plánujete vyrazit na dovolenou? Ať už plánujete strávit nějaký čas na pláži, ve městě, na túře nebo někde dál, nezapomeňte si sbalit fotoaparát, abyste mohli zaznamenat jedinečné životní okamžiky a odvézt si vzpomínky na prázdniny domů.


1. Vyberte si jiný úhel díky otočnému displeji

Alternativní úhly pomohou fotografiím z dovolené vyniknout. Modely, které mají otočné obrazovky, umožňují snímání z různých úhlů. Podržte fotoaparát nad hlavou nebo u země a nastavte obrazovku tak, abyste mohli vybrat kompozici pomocí živého náhledu. Natáhněte se, udělejte krok stranou nebo se sehněte a pořiďte skutečně jedinečné snímky z prázdnin.

2. Zvířata má rád každý

Největší dojem udělají obrázky zvířat, zvlášť pokud budou roztomilé, majestátní nebo neobvyklé. Nejpůsobivějších zvířecích portrétů dosáhnete, pokud vyberete na fotoaparát režim Portrét a zaostříte na oči. Snažte se umístit AF bod na oko zvířete, které je vám nejblíže, aby byl efekt co nejsilnější.

3. Hledejte lesklé povrchy

V zastavěných prostorech vám může pomoci sklo - dívejte se po odrazivých plochách od výloh po okna autobusů a začněte fotografovat scény, které v nich vidíte. Odrazy nabízejí alternativu, abstraktnější a zábavnější pohled, který využijete na kreativních snímcích z dovolené.

4. Hrajte si se stíny

S trochou štěstí si budete vychutnávat prázdninové sluníčko. A se sluníčkem přicházejí i stíny. Nebojte se vysoce kontrastních scén! Pomocí režimu bodového (středového) měření proveďte expozici světlých míst na scéně a dejte stínům vyniknout v ostrém kontrastu. Po nastavení expozice zvolte kompozici a pořiďte snímek. Experimentujte s dramatickými stíny palem lemujících pláž nebo hledejte kreativní možnosti slunečních paprsků pronikajících okny kavárny, kde sedíte.

Ostré kontrastní stíny získáte, pokud budete fotografovat během jasného slunečního světla, měkčí a delší stíny, pokud bude slunce nízko na obloze.

5. Přibližte se díky makroobjektivu

Přibližte se a sledujte detaily památek s makroobjektivem na fotoaparátu. Zachyťte drobnosti a fascinující objekty, které mohly jiným návštěvníkům uniknout.

6. Experimentujte v noci

Nenechávejte fotoaparát doma, když večer vyrazíte ven. Města a obloha v noci skutečně ožívají. Nenechte si ujít fotografické příležitosti, které vás čekají, ať už si užíváte večer ve městě nebo v odlehlých oblastech.

Pokud chcete fotografovat zářící noční oblohu, dosáhnete nejlepších výsledků, pokud bude fotoaparát umístění na stabilním povrchu nebo přenosném stativu, aby nedošlo k rozhýbání fotoaparátu. Použití nižší rychlosti závěrky umožní zachytit více světla ze vzdálených hvězd.

7. Seznamte se s nastavením, abyste mohli zachytit scénu

Ať už pojedete kamkoli, budete chtít zachytit památky a zajímavosti kolem sebe. Zkuste namísto bezhlavého mačkání spouště věnovat čas přemýšlení o nastavení fotoaparátu a vytvářejte osobitější snímky. Chcete zachytit výhled v širokoúhlém zobrazení nebo se zaměřit na jednu část scény pomocí větší ohniskové vzdálenosti?

Pokud máte zájem o ostrost ve směru zpředu dozadu, využijte vysoké clonové číslo v rozsahu přibližně f/8 až f/11. Vysoké clonové číslo maximalizuje hloubku ostrosti snímku, což znamená, že bude ostrá větší část scény od vzdálených objektů po blízké, nastavení f/11 by však mělo být nejvyšší hodnotou nutnou k dosažení tohoto efektu. Větší clonové číslo představuje riziko snížení kvality snímku, a to zpravidla bez dostatečného zlepšení hloubky ostrosti, aby byl tento kompromis přínosný.

8. Využijte světlo

Nejvhodnější čas na fotografování nápadné krajiny často nastává, když je slunce níže na obloze a světlo je měkčí, zejména pak během "zlaté hodiny" při stmívání a rozednívání. Fotografování v jasném poledním slunci vytváří výrazné stíny a hrozí riziko přeexponování hlavních objektů snímku.

Pokud snímáte proti západu slunce (nebo slunci obecně), lidé a objekty v popředí budou pravděpodobně zachyceni jako siluety. Nesnažte se to měnit, naopak využijte tuto příležitost k zachycení atmosféry. Pokud chcete vytvářet nápadité portréty, využijte hřejivé světlo letního západu slunce k vytvoření dramatických siluet své rodiny a přátel. Nejpůsobivějších výsledků dosáhnete, pokud bude objekt přímo před světlem, na které jste exponovali, a najdete výrazné a specifické stíny. Pokud jsou v záběru jiné objekty, zkuste změnit polohu nebo kompozici, aby nedošlo k matoucímu překrývání nebo slévání stínů.

9. Pořizujte dokonalé snímky lidí

Nejde jen o místa, kam vyrážíte, ale samozřejmě také o lidi, ať už to jsou vaši společníci na cestách nebo zajímaví lidé, které potkáte. Pokud chcete vytvářet nápadité portréty zaměřené na objekt, využijte nízká clonová čísla, která vám zajistí krásné rozmazání pozadí.

10. Nebraňte se okamžiku

Pokud chcete získat přirozenější a nenucenější fotografie, nerušte své prázdninové aktivity pózováním před různými zajímavostmi s rodinou. Namísto toho fotografujte ostatní při prohlížení památek a zachycujte jejich spontánní reakce.

Hlavně se ale nezapomeňte bavit!